Projekt Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku, interně přezdívaný „Domogt“, představuje jedinečný příklad implementace českého lesnického know-how do mongolské praxe. V letech 2015–2018 realizoval širokou škálu aktivit zaměřených na obnovu a udržitelné hospodaření s mongolskými lesy. Cílem bylo především přispět k zachování genofondu mongolských dřevin, ale také ukázat cestu k dlouhodobé udržitelnosti kvalitního lesního hospodaření. Aktivity projektu zahrnovaly jak praktické kroky k zajištění lesní obnovy, tak vzdělávání odborníků i široké veřejnosti.
Jedním z hlavních cílů projektu bylo vybudování dvou modelových lesních školek. První vznikla v oblasti Sharyn Gol a druhá v areálu Darchanské univerzity. V rámci těchto školek došlo k výstavbě foliovníků, instalaci zavlažovacích systémů a solární elektrárny, což zajistilo jejich udržitelný provoz. Školky zároveň sloužily jako centra praktického školení, kde probíhala odborná asistence místním lesníkům a pracovníkům státní správy. Během projektu byly testovány různé metody efektivního zalesňování a obnovy lesa.
Velký důraz byl kladen také na oblast lesní genetiky. V rámci projektu proběhla identifikace geneticky vhodných zdrojů semen, které byly využity pro obnovu mongolských lesů. V založeném semenném sadu v oblasti Domogt Sharyn Gol byly vysazeny modříny a medonosné vrby. Souběžně byla vytvořena databáze výukových materiálů a metodických pokynů pro správu genetického materiálu, které byly dále využívány při školení odborníků.
Nedílnou součástí projektu bylo odborné vzdělávání. Proběhla školení pedagogických pracovníků a univerzitních odborníků, kteří následně předávali získané znalosti studentům i lesníkům v praxi. Byly organizovány workshopy pro pracovníky FRDC a dalších institucí, zaměřené na hospodaření v lesích a trvale udržitelné postupy. Odborníci z Mongolska se rovněž zúčastnili studijních cest do České republiky, kde měli možnost seznámit se s moderními lesnickými technologiemi a postupy.
V rámci lesního hospodářství byl vypracován Lesní hospodářský plán (LHP) pro oblast Domogt Sharyn Gol, který nastavuje strategii dlouhodobého a udržitelného hospodaření. Proběhlo testování mechanizace pro terénní úpravy, včetně využití půdní frézy pro přípravu zalesňovacích ploch. Projekt zároveň vedl k navázání mezinárodní spolupráce s organizacemi GIZ, FAO, UNDP a dalšími donory, čímž byla posílena podpora trvale udržitelného lesnictví v Mongolsku.
Mezi významné aktivity projektu patří i osvěta a práce s veřejností. V oblasti školky Sharyn Gol byla vytvořena naučná stezka, která návštěvníky seznamuje s principy udržitelného lesnictví. Zároveň probíhaly edukační programy pro veřejnost, zaměřené na ochranu lesů a jejich ekologickou hodnotu. K šíření informací přispěla také tvorba vzdělávacích materiálů, včetně odborných publikací a instruktážních videí, které pomohly dále rozšířit povědomí o významu trvale udržitelného hospodaření.
Závěrečná fáze projektu zahrnovala organizaci mezinárodních workshopů, včetně setkání signatářů Křtinské deklarace, které posílilo spolupráci mezi evropskými a asijskými odborníky. Na závěr proběhla Steering Committee, která zhodnotila průběh a výsledky projektu. Oficiální ukončení projektu bylo spojeno s důrazem na zajištění ekonomické samostatnosti školky Domogt Sharyn Gol. To umožnilo její dlouhodobý provoz bez nutnosti další zahraniční podpory. V Mongolsku tak vzniklo unikátní školící a demonstrační centrum, které nadále poskytuje odborné vzdělání a zároveň slouží jako vzorový příklad udržitelného lesního hospodaření pro další rozvoj podobných projektů.