Podzimní výjezd roku 2022 v rámci projektu STREAM se nesl zejména ve znamení realizací namyšlených vzorových ukázek udržitelného lesnického hospodaření. Součástí bylo ale také první setkání naše univerzitního konsorcia v Mongolsku. 

Letní výjezd roku 2022 v rámci projektu STREAM přinesl první informace o lesích v projektových lokalitách. Vědecké a inventarizační aktivity jsme doplnili o přednášky a přípravu oplocenek k podzimním výsadbám.

Na jaře roku 2019 jsme do Mongolska vyrazili v rámci projektu Erasmus+ realizovat výuku na Mongolian University of Life Sciences. A to jak v učebnách, tak především v terénu. Mimoto jsme zvládli také přednášky s místními experty. 

V rámci Lesnicko-krajinného vzdělávacího kurzu v Mongolsku jsme realizovali výjezd v létě roku 2019. Během něj jsme se studenty a akademiky z Mongolian University of Life Sciencies a German-Mongolian Institute for Resources and Technology absolvovali sérii přednášek a terénní výuku se základy lesnické praxe.

V průběhu řešení expertního projektu byly realizovány dvě mise českých expertů; první v létě roku 2019 a druhá v zimě roku 2021. Během nich byly absolvovány série přednášek a terénních výjezdů. 

V listopadu roku 2021 jsme se vypravili do Mongolska řešit přípravu projektu STREAM, v rámci které jsme objížděli navrhované lokality na okraji pohoří Khentii a vybírali nejvhodnější lesní porosty pro realizace ukázat dobré lesnické praxe.

Studentská expedice MENDELU nás zavedla do známých lokalit pohoří Khentii, kde jsem pokračovali ve výzkumu lesa a mapování permafrostu z dřívějších let.

Studentská expedice MENDELU byla v tomto roce náročnější než kdy dříve. Celkem jsme v Mongolsku strávili dvě měsíce, první měsíc výzkumy hluboko v lesích pohoří Khentii a druhý studiem kontaminace půdy a lesů v okolí Erdenetu a v Ulánbátaru.

Studentská expedice MENDELU byla v tomto roce realizována již koncem jara v jižní části pohoří Khtentii. Jejím cílem byl především výzkum permafrostu a zmlazování lesů.

Studentská expedice MENDELU měla tohoto roku přelomový nádech, zejména díky převaze lesnických témat, velkému počtu účastníků a odklonu od původního geologického směru. Jejím cílem byl jižní okraj pohoří Khentii, poušť Gobi a jezero Khövsgöl.

Jedna z prvních studentských expedic do Mongolska směřovaných především ke geologickému výzkumu. Její organizátoři následně stáli u zrodu výzkumných aktivit MENDELU v Mongolsku.

V průběhu realizace projektu Domogt (2015-2017) byla organizována celá řada lesnických workshopů, na kterých se čeští experti podíleli. Jednalo se především o FAO workshop v Sharyn Golu, FAO workshop v Ulánbátaru a FRDC workshop v Sharyn Golu. 

V průběhu realizace projektu Domogt (2015-2017) kontinuálně probíhaly doprovodné pracovní aktivity také v Ulánbátaru.

Ačkoliv projekt Domogt cílil především na lesy v okolí Sharyn Golu, lesničtí experti v průběhu realizace projektu (2015-2017) úzce spolupracovali také s univerzitou v Darkhanu, kde pomohli realizovat další fóliovníky pro produkci sazenic.

Během realizace projektu Domogt (2015-2017) byla podniknuta celá řada výzkumných výjezdu v rámci lesnatých oblastí severního Mongolska, kde byla sbírána nová data o stavu místních lesů. Tyto lokality zahrnovaly například Bugant, Khövsgöl, Batchiret, Khonin Nuga, Tunkhel, Tujiin Nars, Gorkhi-Terelj a Udleg.

Oblast Zulzaga leží nedaleko Darkhanu a těší se velké oblíbenosti jako rekreační lokalita s borovými lesy na píscích. V průběhu řešení projektu Domogt (2015-2017) zde byly realizovány výzkumy a nové výsadby s cílem udržet písky stabilizované lesem.

V průběhu realizace projektu Domogt (2015-2017) byl v lesích nedaleko Sharyn Golu českými experty vybudován ukázkový model lesnického hospodaření, který v Mongolsku nemá obdoby.


Najdete nás také na