Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Lesy pro Mongolsko

Historie

Úvodem

Lesy pro Mongolsko je iniciativou zaměstnanců a studentů Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU), kteří chtějí přispět k ochraně, obnově a udržitelnému využívání mizejících lesů v Mongolsku. Toho se snažíme dosáhnout aktivitami zaměřenými především na výzkum, vzdělávání a implementaci získaných poznatků do praxe ve spolupráci s místními komunitami. Výzkumné aktivity zaměřujeme především na problematiku životního prostředí s hlavní orientací na půdy, vegetaci a biodiverzitu, často v souvislosti s klimatickou změnou a lesní pastvou. Výsledky dlouholetých výzkumů z Mongolska a zkušenosti z České republiky přenášíme do vzdělávání a formulace podstaty udržitelnosti v lesnickém hospodaření. Snažíme se o zvyšování odborných kompetencí lesníků, rozšiřování znalostí a získávání praktických zkušeností studentů lesnictví a příbuzných oborů na univerzitách i o představování lesa a jeho významu široké veřejnosti včetně dětí. Ve spolupráci s dalšími organizacemi, experty a místními komunitami se podílíme také na přímém zavádění udržitelného hospodaření v lesích s hlavním zaměřením na obnovu, ochranu a výchovu lesů, stejně jako na zavádění inovativních vzdělávacích přístupů prosazujících vzdělávání přímou zkušeností zážitkovou formou získanou pobytem nebo praxí v lesích. Spolu s tím se snažíme lesy otevírat veřejnosti prostřednictvím turistických a naučných stezek.

Jak vše začalo? (2000–2002)

Všechno začalo studentskými expedicemi zaměřenými na geologii. První studentská expedice do Mongolska se uskutečnila v roce 2000 a hlavní roli v ní jako iniciátor sehrál Jindřich Kynický, tehdy ještě jako student Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Důležitou událostí pro uskutečnění a budoucí pokračování záměru bylo zahájení spolupráce s Technickou univerzitou v Ulánbátaru (Mongolian University of Science and Technology) a s tuzemskou firmou Geotest Brno a. s. v rámci projektů pomoci rozvojovým zemím při vyhledávání zásob průmyslových a pitných zdrojů v pouštním a polopouštním prostředí podporovanými Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development; OECD) a Organizací spojených národů (OSN).

Při první expedici její členové procestovali téměř 2/3 mongolského území, během čehož dohledávali i objevovali lokality výskytů zájmových hornin, minerálů, geologických útvarů i paleontologických nálezů důležitých pro další výzkum. Mezi výstupy prvních dvou výprav pod záštitou Masarykovy univerzity v Brně patří 8 semestrálních a bakalářských prací, 2 diplomové práce a 3 studentské konference.

 

Pokračování expedic a růst významu aktivit (2003–2011)

Od třetí expedice přechází aktivity na MENDELU společně s přechodem J. Kynického. Téměř každá následující expedice byla završena vědeckou konferencí s mezinárodní účastí. V letech 2005–2011 proběhly vůbec největší konference za účasti zástupců z Ministerstva průmyslu a obchodu, Česko-Mongolské obchodní komory, Těžební unie, zástupců mongolské ambasády a řady domácích i zahraničních partnerů, kde se diskutovaly nejen vlastní výsledky, ale i budoucí možnosti podpory a vůbec budoucnost české a slovenské zahraniční rozvojové pomoci Mongolsku.

 

 

 

 

Nástup a převaha lesnického a environmentálního směru expedic (2014–2017)

Po drobném útlumu expedic i souvisejících aktivit se stal významným milníkem rok 2014. V tomto roce byla expedice připravována společně s kanadskými partnery jako vůbec největší ze všech. Čítala celkem 12 studentů MENDELU a řadu dalších externích účastníků.

Díky velké různorodosti plánovaných studentských výzkumů, zaměřených především na lesní ekosystémy a částečně také na geologii a znečištění životního prostředí, došlo v průběhu expedice také k rozdělení týmu na dvě části. S geologickou sekcí odjel

J. Kynický realizovat výzkum do pouště Gobi, zatímco lesnický tým převzal David Juřička, který na expedicích pracoval už od roku 2009, a pokračoval s ním do oblasti jezera Chövsgöl. Toto rozdělení výzkumů vedlo k nastolení nového hlavního tematického směřování, které potvrdily i následující expedice realizované v letech 2015, 2016 a 2017 už bez účasti J. Kynického. Rokem 2014 se tedy začínají psát lesnické aktivity MENDELU v Mongolsku sjednocené s aktivitami dalších partnerů pod Lesy pro Mongolsko.

Od roku 2015 převzal vedení terénní části studentských expedic D. Juřička a hlavním zaměřením se stalo studium aridizace krajiny, fungování permafrostu, obnovu lesa, biotických a abiotických škodlivých činitelů v lesích, ale také například studium přepásání stepí a kontaminace životního prostředí. Výsledky výzkumu byly postupně publikovány v zahraničních odborných periodicích a prezentovány na různých konferencích. Na základě těchto výsledků a díky podpoře Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru se podařilo navázat spolupráci s dalšími místními i zahraničními partnery do následujících let.

 

Lesnický projekt „Domogt“ (2015–2017)

Souběžně s výzkumnými expedicemi MENDELU začala od roku 2015 realizace projektu Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku pod záštitou České rozvojové agentury. V rámci tohoto projektu Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (aktuálně Národní lesnický institut) byla v následujících dvou letech vybudována lesní školka „Domogt“, která se stala centrem českých lesnických aktivit v Mongolsku a místem pro vzorovou prezentaci lesnického hospodaření v okolních lesích podle českého vzoru jak místním, tak zahraničním zájemcům. Setkáním expedičního týmu MENDELU s realizátory tohoto projektu v létě roku 2017 byla zahájena spolupráce, která vedla k přípravě společných vzdělávacích projektů a posunu naší lesnické práce v Mongolsku na další úroveň. Po skončení projektu „Domogt“ převzala MENDELU po dohodě s jeho řešiteli obsah související projektové webové stránky sumarizující realizované aktivity a výsledky kvůli zajištění udržitelnosti prezentace těchto informací. Tento obsah je možné nalézt v sekci projektů.

 

 

První vzdělávací projekty (2018–2021)

Nová etapa aktivit MENDELU v Mongolsku začala v roce 2018 utvořením týmu sestávajícího z expedičního jádra, které tvořili David Juřička a Václav Pecina, který na expedicích pracoval od roku 2014, a člena týmu „Domogt“, kterým byl Antonín Kusbach. Záhy se připojil ještě Jan Šebesta.

Tento nově vzniklý tým se podílel na realizaci vzdělávacích projektů Erasmus+ a Lesnicko-krajinný vzdělávací kurz v Mongolsku ve spolupráci s mongolskými univerzitami, konkrétně s Mongolskou univerzitou přírodních věd (Mongolian University of Life Sciences) a Německo-mongolským institutem pro zdroje a technologie (German-Mongolian Institute for Resource and Technology). Souběžně s těmito projekty A. Kusbach realizoval také „Expertní projekt“ za společnost Les pro Mongolsko. Také tento projekt je možné nalézt v sekci projektů. Ačkoliv se tyto projekty zaměřovaly především na vzdělávání a výzkum ve spolupráci s místními univerzitami, důležitým charakterovým rysem našich aktivit bylo předávání znalostí přímo v praxi prostřednictvím zapojení do lesnického provozu v „Domogtu“ nebo vědeckého sběru dat přímo v terénu. Toto přímé napojení na fungující praxi v té době nenabízela žádná další zahraniční vzdělávací organizace působící v Mongolsku. Realizace projektu Erasmus+ navíc umožnila také studium mongolských studentů přímo na MENDELU a výjezdy mongolských akademiků do České republiky, což významně přispělo k posilování spolupráce i získávání nových zkušeností a znalostí.

Realizace těchto projektů s podporou Evropské unie a České rozvojové agentury a prohlubování spolupráce s mongolskými partnery, stejně jako aktivní podpora Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru, vedla k dalším příležitostem pro pokračování a rozšiřování aktivit MENDELU v Mongolsku pod novým projektem, ale také k navazování nových partnerství.

 

Vzdělávání, výzkum, praxe, společnost: STREAM a další projekty (2022–2024)

Projekt Sustainable Resilient Ecosystem and Agriculture Management in Mongolia, zkráceně STREAM, představuje další významnou etapu aktivit MENDELU v Mongolsku. Důvodem významu tohoto projektu je především rozsah působení, které obsáhlo celý obvod pohoří Khentii, ale také široký dopad působení na různé cílové skupiny propojováním výzkumu, vzdělávání a praxe a získávání nových silných partnerství.

MENDELU iniciovala vznik konsorcia univerzit, které si daly za společný cíl přispět k ochraně a obnově lesů v Mongolsku prostřednictvím výzkumu a vzdělávání. Toto konsorcium zahrnovalo 12 univerzit z Evropské unie, Mongolska a USA a MENDELU se stala jeho vedoucím. Celé konsorcium bylo poté zapojeno do řešení projektu STREAM.

Vedení projektu připadlo A. Kusbachovi s ohledem na jeho bohaté zkušenosti a odbornost potřebnými pro řešení projektu takového rozsahu. Ten však záhy po zahájení projektu přenechal pozici vedoucího J. Šebestovi a dále se zapojoval především jako poradce. Jádro řešitelského týmu tvořili i nadále D. Juřička a V. Pecina, přičemž tým postupně rozšiřovali o další lesnické experty a vědce.

Ačkoliv role MENDELU v projektu STREAM zahrnovala primárně doprovodný výzkum, postupně převzala iniciativu také ve vzdělávání a spolupráci s praxí. Vedle monitorovacích stanic byly v roce 2022 založeny ukázky dobré lesnické praxe, do kterých se formou praxí zapojili také studenti místních univerzit. Sběr dat o lesích doprovázelo následné předávání získaných informací místním lesníkům a odpovědným úředníkům, které bylo doplněno o odborné lesnické a stromolezecké workshopy s cílem přiblížit principy a zásady udržitelnosti hospodaření v lesích těm, kteří v lesnickém sektoru pracují, a docílit tak dlouhodobé implementace do lesnické praxe.

Vzdělávací aktivity jsme od roku 2023 rozšířili také o lesní pedagogiku díky navázání spolupráce s Petrou Packovou ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Ve stejném roce jsme začali spolupracovat také s českou firmou Lesní svět formou přípravy mongolských verzí jejich her pro vzdělávání místních dětí o mongolské biodiverzitě a organizovat stánek českých univerzit a českého lesnictví v Mongolsku na Dni Evropy. Problematice biodiverzity jsme se v roce 2023 začali více věnovat také zapojením Vladimíra Huly jako experta na ekologii bezobratlých, především motýlů a pavouků. Postupně si začal budovat také pozici v jádrovém týmu aktivit MENDELU v Mongolsku.

Od roku 2023 se aktivity zaměřily více také na širokou veřejnost. Díky aktivitám pana velvyslance Jana Vytopila došlo ke vzniku spolupráce mezi Klubem českých turistů (KČT) a jeho mongolskou obdobou Mongolian Walking Association (MWA), ze které vzešlo převzetí českého systému značení turistických stezek do Mongolska. Do této spolupráce byla přizvána také MENDELU jako organizace aktivně působící v mongolských lesích, a tak začala spolupráce na implementaci systému a značení turistických stezek mezi MENDELU a MWA. Po proškolení od KČT a získání základní praxe v České republice vedl V. Pecina, který tuto spolupráci od začátku zaštiťuje, školení pro první mongolské značkaře a společně s nimi a se studenty z MENDELU vyznačili první turistickou stezku podle českého systému značení v Mongolsku – trasu Dugui Tsagaan. Na tuto spolupráci navázala také příprava naučné stezky o lesích, která byla otevřena na konci roku 2024.