Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Lesy pro Mongolsko

Historie

Úvodem

Stránka Lesy pro Mongolsko sjednocuje a prezentuje lesnické a další environmentálně zaměřené aktivity v Mongolsku dlouhodobě realizované Mendelovou univerzitou v Brně a v rámci projektů Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku a Mongolské lesnictví ve vývoji: pokročilá odbornost v lesním plánování a hospodaření také Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem a společností Les pro Mongolsko.

Jak vše začalo?

Všechno začalo studentskými expedicemi zaměřenými na geologii. První studentská expedice do Mongolska se uskutečnila v roce 2000 a hlavní roli v ní jako iniciátor sehrál Jindřich Kynický, tehdy ještě jako student Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Důležitou událostí pro uskutečnění a budoucí pokračování záměru bylo zahájení spolupráce s Technickou univerzitou v Ulánbátaru (Mongolian University of Science and Technology) a s tuzemskou firmou Geotest Brno a. s. v rámci projektů pomoci rozvojovým zemím při vyhledávání zásob průmyslových a pitných zdrojů v pouštním a polopouštním prostředí při OECD a OSN. 

Při první expedici její členové procestovali téměř 2/3 mongolského území, přičemž dohledávali i objevovali lokality výskytů zájmových hornin, minerálů, geologických útvarů i paleontologických nálezů důležitých pro další výzkum. Mezi výstupy prvních dvou výprav pod záštitou Masarykovy univerzity v Brně patří 8 semestrálních a bakalářských prací, 2 diplomové práce a 3 studentské konference.

 

Pokračování expedic a růst významu projektu

Od třetí expedice převzala iniciativu s doc. Kynickým MENDELU a téměř každá expedice byla završena vědeckou konferencí s mezinárodní účastí.V letech 2005–2011 proběhly vůbec největší konference za účasti zástupců z Ministerstva průmyslu a obchodu, Česko-Mongolské obchodní komory, Těžební unie, zástupců mongolské ambasády a řady domácích i zahraničních partnerů, kde se diskutovaly nejen vlastní výsledky, ale i budoucí možnosti podpory a vůbec budoucnost české a slovenské zahraniční rozvojové pomoci Mongolsku.

 

 

Nástup a převaha lesnického a environmentálního směru expedic 

Po drobném útlumu expedic se stal významným milníkem rok 2014. V tomto roce byla expedice připravována společně s kanadskými partnery jako vůbec největší ze všech expedic a čítala 12 studentů. Díky velké různorodosti plánovaných studentských výzkumů, zaměřených především na lesní ekosystémy, ale částečně také na geologii a znečištění životního prostředí, došlo v průběhu expedice také k rozdělení týmu na dvě části. S geologickou sekcí odjel Jindřich Kynický realizovat výzkum do pouště Gobi, zatímco lesnický tým převzal David Juřička a pokračoval s tím do oblasti jezera Chövsgöl. Toto rozdělení výzkumů vedlo k nastolení nového hlavního tematického směřování, které potvrdily i následující expedice realizované v letech 2015, 2016 a 2017.  

Od roku 2015 vedl terénní část projektu studentských expedic do Mongolska David Juřička s hlavním zaměřením na studium aridizace krajiny, fungování permafrostu, obnovu lesa, biotické a abiotické škodlivé činitele v lesích, ale také například na přepásání stepí a kontaminaci životního prostředí. Výsledky výzkumu byly postupně publikovány a prezentovány, a na základě toho a díky podpoře Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru se podařilo navázat spolupráci s dalšími místními i zahraničními partnery.

Lesnický projekt „Domogt“ 

Roku 2015 začala realizace projektu Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku pod záštitou České rozvojové agentury. V rámci tohoto projektu Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem byla v následujících dvou letech vybudována lesní školka Domogt, která se stala centrem českých lesnických aktivit v Mongolsku a místem pro vzorovou prezentaci lesnického hospodaření jak místním, tak zahraničním zájemcům. Setkáním expedičního týmu MENDELU s realizátory tohoto projektu v létě roku 2017 byla zahájena spolupráce, která vedla k přípravě společných vzdělávacích projektů a posunu naší lesnické práce v Mongolskuna další úroveň.

 

 

Vzdělávací projekty a začátek projektu STREAM 

Nová etapa aktivit MENDELU v Mongolsku začala v roce 2018 utvořením týmu sestávajícího z expedičního jádra, které tvořili David Juřička a Václav Pecina, a člena týmu „Domogt“, kterým byl Antonín Kusbach. Záhy se do týmu připojil ještě Jan Šebesta. Tento kolektiv se podílel na realizaci vzdělávacích projektů Erasmus+ a Lesnicko-krajinného vzdělávacího kurzu v Mongolsku ve spolupráci s mongolskými univerzitami, konkrétně s Mongolian University of Life Sciences a German-Mongolian Institute for Resource and Technology. Souběžně s těmito projekty ještě A. Kusbach realizoval expertní projekt za společnost Les pro Mongolsko. Realizace těchto projektů a prohlubování spolupráce s mongolskými partnery, stejně jako aktivní podpora Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru, vedly k přípravě nového projektu Sustainable Resilient Ecosystem and Agriculture Management in Mongolia (STREAM), který představuje další posun naší práce v Mongolsku a implementaci našeho know-how do lesnické praxe.