Vyhlížíme lepší zítřky? Když se ohlédneme za letošním rokem v Mongolsku, povedlo se skoro všechno, na co se sáhlo.

Náš podzimní výjezd v rámci projektu STREAM je za námi. A co všechno jsme stihli?

Letošní letní výjezd v rámci projektu STREAM je za námi! Měsíc v Mongolsku utekl jako voda a krom pokračování v započaté práci přinesl i řadu nového.

Podzimní výjezd roku 2022 v rámci projektu STREAM se nesl zejména ve znamení realizací namyšlených vzorových ukázek udržitelného lesnického hospodaření. Součástí bylo ale také první setkání naše univerzitního konsorcia v Mongolsku. 

Letní výjezd roku 2022 v rámci projektu STREAM přinesl první informace o lesích v projektových lokalitách. Vědecké a inventarizační aktivity jsme doplnili o přednášky a přípravu oplocenek k podzimním výsadbám.

V oficiální zprávě, která je zveřejněna na stránkách MENDELU, si můžete přečíst o naši první expedici a o veškerých našich současných aktivitách v Mongolsku.

Setkali jsme se s velvyslancem ČR v Mongolsku Janem Vytopilem, abychom mu představili projekt STREAM a probrali další spolupráci. 

V současné době probíhá v Mongolsku program na výsadbu jedné miliardy stromů. Aktivně se tak zapojuje do boje proti klimatické změně a odlesňování. 

V listopadu roku 2021 jsme se vypravili do Mongolska řešit přípravu projektu STREAM, v rámci které jsme objížděli navrhované lokality na okraji pohoří Khentii a vybírali nejvhodnější lesní porosty pro realizace ukázat dobré lesnické praxe.

Vyzkumníci MENDELU se vrhli do zamrzlého Mongolska za záchranou lesů. Výjezd byl uskutečněn zejména kvůli předvýběru vhodných ploch pro projekt STREAM.

Spolupráce mezi firmou Asolo a expedicí Mongolia stále pokračuje. Účastníci tak budou vybaveni kvalitním oblečením a obuvi značky Asolo. 

Náš tým vědců vede mezinárodní univerzitní konsorcium v expertních aktivitách zaměřených na udržitelné hospodaření v mongolské krajině. Díky našim dlouholetým zkušenostem a znalostem máme možnost podpořit místní lesnictví, které je v Mongolsku na nízké úrovni. V oboru je nedostatek odborníků a situace s úbytkem a devastací lesních porostů je kritická. Projekt STREAM, který podporuje Evropská komise a další partneři, začal v květnu 2021 a má rozpočet...

Náš výzkum zaujal i širokou veřejnost.

Mendelova univerzita uspěla v grantové soutěži projektů na internacionalizaci univerzit. Během let 2019-2020 bude na Lesnické a dřevařské fakultě studovat prvních 10 mongolských studentů.

Letos opět navazujeme na dlouholetou spolupráci mezi firmou Asolo a exedičními aktivitami Mongolia.

Dne 11.5.2017 jsme na půdě Lesnické a dřevařské fakulty přijali delegaci z mongolska

Jeden z výstupů výzkumu Expedic Mongolia ve vědeckém časopise.

Životní prostor nomádských civilizací s sebou nese určitá specifika, která výrazně ovlivňují nejen historický vývoj, charakter a mentalitu kočovné společnosti, ale v důsledku toho také terénní projevy stepních kultur v archeologickém kontextu. Pozorování stepních specifik zásadním způsobem mění evropský náhled na osvědčenou archeologickou terénní metodiku, uplatňovanou především v prostředí usedlých kultur. Právě střet těchto dvou různorodých světů...

Emise metanu z rozsáhlých ploch sibiřských mokřadů a rašelinišť představují potencionální riziko prohloubení globální klimatické změny. Tání permafrostu, rozšiřování zamokřených ploch  a oteplování povrchu Země způsobují nárůst emisí metanu z rozkladné činnosti, nově zpřístupněné organické hmoty, metanogennímy bakteriemi. Rovněž rozbor ledu z jezera Vostok prokázal, že produkce skleníkových plynů ze Sibiře významným způsobem ovlivňovala klima...

Rešeržní článek z konference Mongolia 2013 týkající se "symbiózy" lesa a permafrostu. Dokumentujeme zde závažnost poškozování lesních porostů se silným vlivem na permafrost a ekosystémy Mongolska celkově.

Článek z konference Mongolia 2015 souhrně mapuje historii i současnou situaci odlesňování mongolských lesů.

Dne 15. a 16. října se uskutečnila konference Eureka 2015 (third conference and working season), kde jsme prezentovali výsledky výzkumu z letošní expedice Mongolia 2015.

Další úspěšná expedice za náma! Dovezli jsme nejen sami sebe, ale zejména velké množství dat, poznatků, nezapomenutelných zážitků a životních zkušeností!

V Rožnově pod Radhoštěm proběhla cestovatelsko-vědecká přednáška pro jednoho z našich úžasných sponzorů – firmu SENSIT. Děkujeme za podporu a těšíme se na případnou další spolupráci!

Dne 17.3.2015 proběhla konference Mongolia 2015. Děkujeme všem přednášejícím a posluchačům za příjemnou atmosféru, podmětné dotazy a plodnou diskuzi. 

Dne 24.2.2015 proběhla cestovatelská přednáška na Střední odborné škole a Gymnáziu ve Starém Městě.

Česká televize uvedla v rámci cyklu “Nedej se”, dokument “Zápas o mongolský les”, který byl natočen v rámci našeho projektu v roce 2016.

Pobyt mi navíc začal řáděním paradentózy, tentokráte doprovázenou horečkou 38 a třemi nocemi nespání… Když jsem se ve chvílích úlevy po prášku pokoušel o nastartování internetu, tak se mi to podařilo jen na každý asi 50. pokus… 

Příprava projektu začala ihned po návratu z Mongolska v prvních dnech prosince. Doladění vlastního obsahu s pracovníky ČRA a na základě toho jednání o rozpočtu, dále oslovování příslušných odborníků pro jednotlivé části a odbornosti projektu a následně složení celého týmu...

Jet prověřovat možnosti lesnického projektu do Mongolska v druhé polovině listopadu není zrovna nejlepší nápad, ale nebylo na vybranou...

Vše začalo na jaře 2012, kdy mne oslovil Tomáš Krejzar z MZe, zda bych se neúčastnil workshopu v Kyrgyzstánu v rámci Křtinské deklarace...